This website uses cookies to offer services, collect data about the web traffic and to personalize advertisements. By using this website, you consent to the use of cookies.
More information
Search
en
csderu

The Centre

of Reproductive Medicine 

& Gynaecology

20 years of tradition and more than 8,000 children

The Centre

of Reproductive Medicine 

& Gynaecology

20 years of tradition and more than 8,000 children

FAQ

Vítáme Vás v naší odpovědně zaměřené na problematiku neplodnosti

Chceme Vám při řešení Vašich problémů maximálně vyjít vstříc, ale především z časových důvodů bohužel nejsme schopni reagovat na dotazy přímo ("on-line"). Nebylo by ani účelné odpovídat na každou otázku individuálně, protože celá řada dotazů se opakuje. Zvolili jsme proto formu knihovny dotazů a odpovědí ("off-line odpovědna"). Pevně doufáme, že se Vám právě zde podaří najít odpovědi, které Vás zajímají.

Jak v naší knihovně hledat?

  1. Všechny došlé dotazy se pokoušíme co nejpřesněji popsat "klíčovými pojmy". Zkuste si vybrat v jejich seznamu. Je pravděpodobné, že nám již někdo před Vámi stejnou či podobnou otázku poslal a my na ni už odpověděli.
  2. Další možností je projít všechny chronologicky řazené otázky a odpovědi.
  3. V klíčových pojmech a otázkách můžete též hledat.
  4. Pokud byste přeci jen odpověď nenašli, samozřejmě nám můžete svou otázku poslat pomocí formuláře pro zasílání dotazů.
    Prosíme Vás o pokud možno jasnou formulaci dotazu. Váš dotaz i s odpovědí pak co možná nejdříve zveřejníme. Samozřejmě zachováme Vaši anonymitu.
    Pokud přesto vysloveně nesouhlasíte se zařazením Vašeho dotazu do naší odpovědny, uveďte to prosím na konci Vámi zasílaného textu. 
    Vyhrazujeme si právo otázku v některých případech po formální stránce upravit a zestručnit.

Zeptejte se nás

I agree that my contact information will be stored by the website provider in the extent necessary for the fulfillment of my request and will be forwarded to responsible third parties. I have read the statement on the processing of personal data on this site.

I agree to process my personal data

Hledat v poradně

ikona

Client ranking

Two very positive experiences

Two very positive experiences
30.06.2018

My husband and I have and will continue to recommend the clinic to any couple requiring fertility treatment based on our excellent experiences with the team there. We had ICSI in 2015, led by Dr. Alexander. Despite our fertility problems (high FSH/LH and low AMH, and cryptospermia), we were successful.

Our little boy was born in 2016 and is a beautiful and healthy two year-old now! We returned a few weeks ago, for our second ICSI cycle and are currently in the two-week-wait period and feeling optimistic. We were treated by Dr. Alexander again. Thank you Dr. Alexander and the embryologists at the clinic for making our dreams come true. We will definitely be returning to the clinic in the near future with the hope of having more children.

Michelle H., UK

Our baby twins are with us now :)

Our baby twins are with us now :)
18.06.2018

Amazing experience! Our baby twins are with us now :-)

The IVF Team took us on a wonderful experience with our treatment, everything was planned perfectly, taking into consideration the details of our particular case.Our treatment consisted of two visits to Prague where all the steps where explained by Dr. Daniel Alexander. We had a great time in Prague on these two visits and thank you to all the team, now we have our wonderful babies with us. ❤

Omar Virguez, United Arab Emirates

1st April baby girl

1st April baby girl
09.05.2018

On 1 April, we had a healthy, beautiful baby girl!!! She is the joy of our lives and we couldn’t be happier. ❤

Lada

Lada
16.03.2018

I too would like to express great thanks to GEST. I could not get pregnant for four years, I ran around countless doctors and, finally, somebody recommended me the GEST, so I came here. The senior physician Mr. Černý helped me not only with my problem, but also mentally. He is an amazing man whom I seriously swear by. I cannot complain a bit of other staff, either; they were always very nice and helpful. After the second IUI, I got pregnant and I already have a two-year old boy. Now we are thinking about the second baby and again I have turned to the senior physician with great confidence; I have received a warm welcome again and he tries to help me now. I really cannot say a bad word; on the contrary, I only recommend and praise.

Václav, Marcela, Barborka and Terezka

Václav, Marcela, Barborka and Terezka
09.02.2018

We came to GEST on the recommendation of our friends and after the first info meeting me and my wife left with various feelings. We got a lot of information about what to expect, but mainly we were amazed by the professional approach, kindness and helpfulness of all the staff, not to mention a great homelike environment. We were just a bit afraid of what this all would cost. Nobody ever talked to us about money, nobody forced us to do anything; they just kept explaining and giving their recommendations and, except for a couple of thousand, it really didn’t cost anything. After the third IUI they recommended us IVF and after excellent results we succeeded in the first attempt. The twins Barborka and Terezka were born. We would like to hereby thank the GEST and recommend them to everybody. And that someone is dissatisfied? Not even this great staff can do miracles. Whenever we think of Dr. Čekal and his dry humour, we have a good laugh.

David, Zuzana and Zuzanka

David, Zuzana and Zuzanka
09.02.2018

We are happy to inform you that on 30 July 2016 a beautiful baby girl (3,200 kg/49 cm) was born to us. This is thanks to your care when you performed insemination. Me and my husband thank you very much and wish the entire GEST team every personal and professional success.

Contact form

Write to us
I agree that my contact information will be stored by the website provider in the extent necessary for the fulfillment of my request and will be forwarded to responsible third parties. I have read the statement on the processing of personal data on this site.

I agree to process my personal data

Where do you find us?

Address

NL - CLINIC Gest IVF s.r.o.
Nádražní Str. 762/32
(entrance from Rozkošného Str. 1058/3)
150 00 Praha 5 - Smíchov

Surgery hours:

Mon - Fri

8 - 19 On Fridays is open only until 5pm 
Sat 8 - 13  

Contact

Phone.: +420 257 212 516 - 518
Mobile: +420 602 328 346
E-mail: info@gest.cz
© 2017-2019, CLINIC Gest IVF s.r.o. All Rights Reserved. Created by S2 STUDIO
↑